ZBS KURŞUN BOYASI

ZBS KURŞUN BOYASI

KURŞUN ZEMİN KAPLAMASI NEDİR:

Osmanlı’dan bugüne kadar bir çok ibadet merkezinde, cami kubbelerinde, şadırvanlarda, tarihi eser yapılarında, çatı malzemesi olarak kurşun kaplama levhalar kullanılmıştır. Bunun sebebi ise kurşun metalinin yumuşak olması nedeniyle, meteorolojik koşullar karşısında, soğuk ve sıcağa karşı en az reaksiyon veren güçlü ve koruyucu bir metal türü olmasıdır. Ancak, tüm bu özelliklerine karşın, Kurşun kaplamalarda zamanın ve meteorolojik sebeplerin aşındırıcı etkilerine karşı yenik düşerek, deforme olabilirler. Bu yüzden, kolay tamir ve restore edilebilmeleri için ZBS KURŞUN BOYASI ürünümüzü geliştirdik.

ÜRÜN TANIMI :

ZBS KURŞUN BOYASI; MMA reaktif yüksek reçine bağlayıcıyla güçlendirilmiş, bünyesinde barındırdığı özel nitelikli kimyasal bileşenleri sayesinde, maximum elastikiyet sağlayarak, yüzeydeki genleşmeleri kendi içinde absorbe edebilen, kurşun yüzeylerin zeminleri için uzun süren AR-GE çalışmaları sonucu özel olarak iyileştirilmiş ve geliştirilmiş, selülozik bağlayıcıları sayesinde, kurşun yüzeyler üzerinde, maximum aderans kabiliyetine sahip çok güçlü ve koruyucu bir zemin boyasıdır. Su geçirmez. AR-GE ve laboratuvarlarımızda yaptığımız aşındırma, direnç, UV ve darbe testleri sonucunda elde ettiğimiz yüksek dayanım ve uzun ömürlü kullanım etkisi sonucunda, ileride tekrar bir tadilat maliyeti gerektirmeyeceği için çok ekonomiktir. ZBS KURŞUN BOYASI ürünümüzün orijinal rengi, kurşun metaline en yakın renk olan, Ral 7042 (GRİ)  rengidir. İstenirse ZBS Renk Kartelasının 300 ad rengi içinden, renk üretimi yapılabilir. Aşağıdaki videoda, cami kubbesinin kurşun yüzeyi üzerine, ürün uygulaması yeralmaktadır. ZBS KURŞUN BOYASI 'nın orjinal rengini buradan görebilirsiniz.

KULLANIM ALANLARI ve DETAYLARI :

ZBS KURŞUN BOYASI; Cami kubbe, minare ve çatıların, şadırvanların, yalıların, kasırların, tarihi eser yapılarının v.b yapıların çatılarının, cumbalarının yada farklı bölgelerinin, kurşun kaplamalarının, yıpranmış ve deforme olmuş yüzeylerinin yenilenerek, restore edilmesi işlemleri için kullanılır. 20 kg’lık metal kovalarda satışa sunulmaktadır. Uygulama yapılacak kurşun yüzey üzerinde; kir, toz, yağ, nem gibi aderansa  engel olabilecek etkenler yüzeyden arındırılmalıdır. 20 kg’lık 1 kova ZBS KURŞUN BOYASIna %10 oranında ZBS SELÜLOZİK TİNER ilave edilerek, homojen olana kadar, iyice karıştırıldıktan sonra, yüzeye rulo, fırça veya pistole ile tek kat yada 2 kat olarak uygulanır. Ortalama 15-35 c0 arası sıcaklıklarda uygulama yapılmalıdır. Güneş ışınlarının çok yoğun ve etkili olduğu öğlen saatlerinde uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır. Mümkün oldukça sabah ve akşam üstü saatleri seçilmelidir. Yüksek ısılarda yapılan uygulamalarda,  ZBS KURŞUN BOYASI çok hızlı kuruma reaksiyonu gösterebileceğinden, zeminde rulo izleri oluşturabilir. Yine yüksek ısının olduğu uygulama ortamlarında, ZBS KURŞUN BOYASI’nın bünyesinde barındırdığı selülozik havaya karışabileceğinden ürün kıvamında (vizikozite) kalınlaşma (yoğunluşma) görülebilir. Böyle bir durumda, ZBS SELÜLOZİK TİNER ilave edilip, homojen olarak karıştırılarak, istenilen uygulama kıvamı yeniden oluşturulabilir.

Dilerseniz, ZBS KURŞUN BOYASI uygulamasından sonra, tek kat olarak, şeffaf ZBS GUARD VERNİK uygulaması yaparak, ZBS KURŞUN BOYASI 'nın dayanımını ve ömrünü maximize edebilirsiniz.

LÜTFEN DİKKAT......

Daha açıklayıcı ve anlaşılır olmak adına, sizlerden gelen sorulardan derleyerek hazırladığımız, soru-cevap şeklindeki metnimiz için yandaki linki tıklayabilirsiniz. Bu linkteki soru-cevaplardan, sizin zemininizlede alakalı bir soruyu bulacağınızdan kesinlikle eminiz.  Bu yüzden linkimizi inceleyerek, bilgi sahibi olmanızı ısrarla tavsiye ederiz. SIK SORULAN SORULAR 

LÜTFEN DİKKAT.....

Bize telefon ile ulaşan tüm tüketicilerimize, ürünlerimizin fiyatı ve teknik hususlarında, fikir edinmeleri için bilgi vermekteyiz. Ancak, yukarıda yeralan bilgilerin tamamını, telefonda anlatabilmemiz, uygulama fotolarını ve aşağıda yeralan uygulama videosunu gösterebilmemiz mümkün olamadığı için, ürünlerimizin uygulamasını yapmadan önce, web sitemizdeki ürün linkimizi inceleyerek, bilgi sahibi olmanız, uzun ömürlü bir uygulama neticesi için çok önemlidir. Burada paylaştığımız bilgi ve yönlendirmelerin dışında yapılabilecek uygulamaların sonuçlarından, Firmamızın sorumlu olmadığını bildirmek isteriz...!

RENK Ral 7042 gri (kurşun rengi),KARTELA İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ  
VİSKOZİTE 84 – 88 KU (mevsimsel şartlara göre)
YOĞUNLUK 1,5700 gr/cm3
KMM(%) 60
KURUMA ZAMANI Dokunma kurumasını 25 dk tamamlar, 60-240 dk. da sertleşir. ( 20-30 °C’de, güneşli, hava sirk. alanda)
UYGULAMA ARAÇLARI Rulo, fırça, Kompresör (pistole)
SARFİYAT I (TEORİK 0,300 – 0,400 g/m² (20 kg'lık 1 kova çift katta, ortalama 80-85 m2'lik alan uygulanabilir.)
AMBALAJ ŞEKLİ 20 kg. Çember kilitlemeli, metal kova
İNCELTME    Uygulama materyaline göre %10-%15 arası ZBS SELÜLOZİK ZEMİN BOYASI TİNERİ
RAF ÖMRÜ Kuru ve serin ortamda, hava almayan, orjinal ambalajında 2 yıl

TEHLİKE UYARILARI

R10:Çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutunuz.

R20/22:Solunduğunda ve yutulduğunda sağlığa zararlıdır.

R52/53:Sudaki organizmalar için zararlı, su ortamında uzun süreli olumsuz etkilere neden olabilir.

R65:Zararlı yutulması halinde akciğere hasara neden olabilir.

GÜVENLİK UYARILARI

S7:Sıkı kapatılmış kapta muhafaza edin.

S24 / 25:Göz ve cilt ile temasından sakının

S28:Cilt ile temasında derhal bol su ile yıkayın.

S29:Kanalizasyona boşaltmayın.

S46:Yutulması halinde hemen bir doktora başvurun, kabı veya etiketi gösterin.

   

Cami kubbelerinin yurşun yüzeyleri, "ZBS Kurşun Boyası" İle koruma altında.