TAŞYÜNÜ ISI YALITIMI UYG.

TAŞYÜNÜ ISI YALITIMI UYG.

TAŞYÜNÜ NEDİR    :                                                                                                       

                  Ä°lgili resim          Ä°lgili resim          

 

Taşyünü volkanik bir kaya olan bazalt taşının 1350 oC-1400 oC'de eritilerek elyaf haline getirilmesi sonucu imal edilmektedir.  Elyaf haline getirilen bazalt, çeşitli ebatlarda preslenerek, 60*120 ölçülerinde kesilip,levha şeklinde üretilebilmektedir. Taşyünü; Isı yalıtımı (mantolama); Yangın yalıtımı, Ses Yalıtımı ne Nem Yalıtımı etkileri sayesinde, aynı anda bir çok yalıtımı tek seferde sağlar. Binalarda kullanılabilecek en doğru yalıtım malzemesi Taşyünüdür.

taşyünü mantolama ile ilgili görsel sonucu                                       Ä°ZOCAM ile ilgili görsel sonucu

                                  

1-) TAŞYÜNÜN ISI YALITIM ÖZELLİĞİ :

Taşyününün  ısı iletkenlik değerinin çok düşük olması onu iyi bir ısı yalıtım malzemesi yapmaktadır. Isı iletkenlik değeri yaklaşık 0,035 - 0,040 W/mK aralığındadır. Özellikle ısı direnci yüksektir ve -50/+1000 oC aralığında kullanılabilmekte olan bir malzeme olarak yanmaz malzeme sınıfındadır. Taşyünü zamanla bozulmayan ve kaybolmayan bir yalıtım malzemesidir. EPS yani diğer adı ile Strafor olarak bildiğimiz, yaygın olarak kullanılan malzemeler, Petrol türevli ve suni üretim olduklarından, zaman içinde yalıtım etkilerini kaybedebilirler. Taşyünü, Organizmalar tarafından yenmez ya da yok edilmez. Taşyünü hem soğuk hem de sıcaktan koruyan mükemmel bir ısı yalıtım malzemesidir. Taşyünü izolasyon sistemleri, ısıtma ve soğutmada yüksek enerji tasarrufu sağlamaktadır , ayrıca binalarda iklimsel konforlu koşullar sunmaktadır.

2-) TAŞYÜNÜN YANGIN YALITIMI ÖZELLİĞİ :

Taşyününün en önemli özelliklerinden biri 1000°C üzerindeki ısı karşısında dayanıklılığıdır. En güvenilir yangın sınıfı olan, A1 Yangın sınıfındadır. Düzgün uygulandığı taktirde Taş yünü, İtfaiye ekiplerine, insan hayatını kurtarmaya gerekli olabilecek değerli dakikaları kazandıracak yangın güvenliği vazifesi görmektedir. Yaygın  olarak kullanılan EPS (Strafor ) tipi petrol türevli malzemeler binalarda, malesef yangını taşıyarak, yayılmasını sağlamaktadır. Taşyünü ile mantolama yapılan yapılar, yangına karşı güvenlidir. Zira taşyünü yapısı gereği, yangının  yayılmasını önlemektedir.

3-) TAŞYÜNÜN SES YALITIMI ÖZELLİĞİ :

Yapı elemanlarının rastgele seçimi, gürültü sorununu ortaya çıkarmakta, hatta gürültü seviyesinin artmasına dahi neden olmaktadır. Ortaya çıkabilecek böyle hataların giderilmesi genellikle çok masraflı olmakta, çoğu zaman ise düzeltilmesi olanaksız hale gelmektedir.

Bilindiği gibi bir yapı elemanına çarpan hava doğuşlu ses enerjisinin belirli bir yüzdesi yüzey özelliklerine bağlı olarak yutulur, bir kısmı yüzeyden yansır, geri kalan kısmı ise yapı elemanı vasıtası ile iletilir. Önemli olan tasarım sürecinde yapı elemanlarının bu özelliklerini ve davranış biçimlerini iyi tanıyarak, mekanın kullanım amacına göre doğru malzeme seçimi ve uygulamasını yapmaktır.

Taşyünü, yalıtımının içinden geçen ses titreşim enerjisini bertaraf etmektedir. Taşyününün çapraz geçişli sayısız elyaftan oluşan yapısı, tümüyle titreşimleri etkisiz hale getirmektedir. Bu benzersiz fibröz elyaf yapısı, taş yününü en iyi ses emici inşaat malzemelerinden biri haline getirmektedir.

4-) TAŞYÜNÜN SU İTİCİ ÖZELLİĞİ :

Taşyünü , suya ve ya yağmura maruz kaldığında ıslakmış gibi görünmektedir. Gerçekte su yüzeyde kalır, çünkü taş yünü elyafları su iticidir. Taş yünü elyaflarının emprenye işlemi yalnızca yüzeyde değil, ürünün baştan aşağı her yerinde bulunmakta ve bu sayede su, ürünlerin iç katmanlarına ilerleyememektedir.

5-)TAŞYÜNÜN NEFES ALMA ÖZELLİĞİ :

Taşyünü buhar geçirmektedir. (difizyon) dolayısıyla nem binanın içinde tutunamamaktadır ki bu  yalıtımlı konut ve ofis yapılarını konforlu hale getirmektedir. Bu sayede içeriden dışarıya doğru çıkmak isteyen hava, hiçbir engelle karşılaşmadan yapıyı terkeder. Böylece sıhhatli ve ferah mekenlar oluşturur. Tüm pencere ve kapılar kapalı bile olsa Taşyünü sayesinde mekanlar herzaman ferah kalır.

 

Ayrıca, Levha taş yünlerine isteğe göre Alüminyum folyo ve cam tülü kaplanmaktadır. Teras çatılar için Bitümlü Taş yünü ile bina dış cephe ve ara bölme duvarlarında kullanılır. Ayrıca gemi sanayisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İnşaat ve tesisat işlerinde ısı, ses ve yangın yalıtımı amaçlı olarak kullanılabilen taş yünü yüksek dayanım sıcaklığı dolayısıyla yangın durdurucu olarak da kullanılmaktadır. Isı, ses, yangın ve buhar difizyonu gibi 4  yalıtımıda aynı anda sağlama vasfını taşıyan yegane yalıtım aracı hiç şüphesiz taş yünüdür.

Aşağıda, Discovery Chanell kanalın'da yayınlanan, Taşyünü Üretim Videosu ile daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aşağıda, Yılpaz Ustaları'nın 150/5 İzocam Taşyünü mantolama uygulama videosu yeralmaktadır.

Aşağıda, Yılpaz Ekiplerin, 3.Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) Şantiyesi, İzocam 150/5 Taşyünü Cephe Kaplamasını izleyebilirsiniz:

Yılpaz Ekiplerin, Kozyatağı / İstanbul şantiyesinde 150/5 İzocam Taşyünü ile uygulama videosu yeralmaktadır.:

Aşağıdaki Resimde, Binanın Taşyünü Yalıtımından önce ve Sonrasının Thermal kamera çekimiyle farkını görmektesiniz

bina termal görüntü ile ilgili görsel sonucu

 

                                          Ä°ZOCAM  ile ilgili görsel sonucu