SIK SORULAN SORULAR (SSS)

SIK SORULAN SORULAR (SSS)

ZBS ZEMİN BOYASI'nı SU İZOLASYONU İÇİN KULLANABİLİRMİYİM? :

ZBS Zemin Boyası ürünümüz su geçirimsiz özelliğe sahiptir. Uygulandığı yüzeyin altına su geçirmez. Ancak, yoğun ve sürekli bir su yoğunluğu mevcut ise özellikle Beton ve çimento esaslı zeminlerde, sadece ZBS Zemin Boyası ile değil ZBS Water Cut BN Şeffaf su izolasyon ürünümüzü kesinlikle uygulamalısınız. Sonrasında, üzerine ZBS Zemin Boyası  uygulayarak, çifte bir izolasyon etkisi sağlamakla birlikte, zeminede renk vermiş olursunuz. Aynı zamanda alttaki ZBS Water Cut BN izolasyonuda koruma altında olur.

 

SERAMİK ZEMİNİM VAR ALTA SU GEÇİRİYOR. NASIL İZOLE EDEBİLİRİM? :

Mermer, Seramik, paledyen, granit, Mozaik v.s gibi zeminlerinizde, çatı,teras,otopark,açık ve kapalı alanlar, gibi her türlü alanlarda kullanabileceğiniz, üzerinde yaya ve araç trafiğinin oluşturabileceği, darbe ve aşınmalara karşı, meteorolojik (güneş, kar,yağmur) koşullara karşı max. dirençli, ZBS Şok Guard su izolasyon ürünümüzü çift kat olarak kullanabilirsiniz. Ürün, çok ince yapısı sayesinde, zemindeki derz ve boşluklar içinde ilerleyerek, içeride genleşir ve su kaçaklarına engel olur. Şeffaftır. Seramik yüzeyin görsel dokusunu kapatmaz. Yüzeyde kaydırma yapmaz. Seramiğin silinme ve temizlenme özelliğini bozmaz. 10 kg'lık 1 kovası ile çift katta 50-60 m2, tek katta 100 m2 alanı uygulayabilirsiniz. İşçilik kullanmadan kendiniz rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürünü tarafınıza, kullanımınıza hazır olarak sevk ediyoruz. Dilerseniz, kürlenmesini tamamladıktan sonra üzerine ZBS Zemin Boyası ürünümüzü uygulayarak, hem izolasyon etkisini ikiye katlarsınız, hemde zemine 300 adet renk seçeneğimizden birini tercih ederek, renk vermiş olursunuz. Böylece izolasyonun ömrüde uzamış olur. Ayrıca izolasyon yapılacak zeminde dikkat edilmesi gereken hususlarda mevcuttur. Bunların başında; Zeminde suyun göllenme yapmasına engel olabilecek bir meyil olmalıdır. Köşe ve kenarların ZBS 2K Zemin Tamir Macunu  ile pahlanarak, uygulama öncesi, izolasyona hazır hale getirilmelidir. Şayet, çatı veya teras izolasyonu yapılıyorsa, mevcut olan parapet duvarlarında zeminden 30-45 cm yukarıya kadar uygulama genişletilmelidir. 

 

BETON TERASIM (ÇATIM) VAR. ÜZERİ AÇIK. ALTA SU GEÇİRİYOR. NASIL İZOLE EDEBİLİRİM? :

Beton, şap, helikopter beton v.s gibi çimento esaslı zeminlerinizde, çatı, teras, balkon, açık ve kapalı alanlar, gibi her türlü alanlarda kullanabileceğiniz, üzerinde yaya ve araç trafiğinin oluşturabileceği, darbe ve aşınmalara karşı, meteorolojik (güneş, kar,yağmur) koşullara karşı max.dirençli, ZBS Water Cut BN  su izolasyon ürünümüzü çift kat olarak kullanabilirsiniz. Yüzeyinizde çatlak, kabarma, kopan parçalar gibi deformasyonlar varsa,ZBS 2K Zemin Tamir Macunu  ile gerekli tamiratları yapabilirsiniz. Aynı ürünümüzle taras ve çatıların köşe ve kenarlarınıda doldurarak, pahlarsanız izolasyon etkisini çok ciddi artırmış olursunuz. Mevcut zeminde suyun göllenme yapmıyor olması ve suyun gidere doğru yönlendiği bir meyil olmuş olması gerekir. ZBS Water Cut BN  ürününün çok ince yapısı sayesinde, betonun içinde ilerleyerek, genleşir ve su kaçaklarına engel olur. Beyaz şeffaf renktedir. Dilerseniz, sonrasında üzerine ZBS Zemin Boyası ürünümüzü uygulayarak, hem izolasyon etkisini ikiye katlarsınız. Hemde zemine renk vererek alttaki ZBS Water Cut BN  izolasyonunuda koruma altına almış olursunuz. Böylece izolasyonun ömrüde uzamış olur.

 

SERAMİK YÜZEYLERİMİ BOYAYARAK, RENKLENDİREBİLİRMİYİM?:

ZBS Zemin Boyası ürünümüz Beton ve Çimento esasslı yüzeyler için geliştirilmiştir. Seramik yüzeylere uygulanmak istendiğinde, öncesinde kesinlikle ZBS Parlak Zemin Geçiş Astarı ürünümüz kullanılmalıdır. Zira, Seramik yüzeylerde, beton yüzeyler gibi aderans (yapışma-tutunma) ortamı yoktur. ZBS Parlak Zemin Geçiş Astarı ürünümüzün bünyesinde bulundurduğu agregalar ile seramik yüzeyde diş oluşturarak, ZBS Zemin Boyası ürünümüz için uygun aderans (yapışma) alanını oluşturur. Ancak, astarı ile birlikte de kullanılsa, Seramik yüzeylerde, Beton zemindeki kadar uzun ömürlü sonuçları olmayabilir. Zira, her marka ve seri seramiklerde standart bir yüzey yok. Seramik yüzeyinizde geç kirlenip, kolay temizlenme gibi bir etkide olsun isterseniz ZBS Şok Guard ürünümüzü, son kat olarak uygulayabilirsiniz. Böylece seramik yüzeyde çifte bir izolasyon etkiside sağlanmış olur.

 

ZEMİNDE BULUNAN ÇATLAK VE YARIKLARIMIN TAMİR VE DOLGUSUNU NASIL YAPABİLİRİM?:

Zeminde bulunan çatlak ve kopan parçalar mevcut ise bu durumda ZBS Zemin Boyası uygulamadan önce ZBS 2K Zemin Tamir Macunu ürünümüz ile zeminde gerekli dolgu ve tamiratları yapmanız gerekmektedir. ZBS 2K Zemin Tamnir Macunu ürünümüz çift kompenantlıdır. Tarafınıza (15+4) 19 kg.'lık kova ambalajlarda takım olarak sevk edilir. Kullanmadan önce toz ve sıvı olan her iki kompenantı birbiri ile mix edip, macun kıvamına gelene kadar karıştırmalısınız. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus; bu ürün çok çabuuk sertleştiğinden, karışımı yaptıktan sonra min.15 dakikanız var. Bu süre içinde uygulamayı tamamlamış olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ürün taş kesilir ve kullanılamaz hale gelir. Bu durumdan etkilenmemek için ürün belirtilen oranlarda kullanacağınız kadar mix edilerek, tüketilmelidir. Ayrıca, ürünün kendine has yoğun bir kokusu olduğu için uygulama yapılan alanın çok iyi havalandırılmış olması gerekmektedir.

ZBS ZEMİN BOYASI UYGULAMADAN ÖNCE ZEMİNİ NASIL TEMİZLEMELİYİM?:

ZBS Zemin Boyası uygulamadan önce zeminin kesinlikle kuru, temiz ve kendini taşıyabilen yüzey olduğundan emin olunması gerekmektedir. Zemin temizliği  mümkün olduğunca süpürülerek yada hava püskürme ile toz ve parteküllerden arındırılarak yapılmalıdır. Çok mecbur kalınmadıkça su ile yıkama yapılmasından kaçınılmalıdır. Zira, yıkama sonrası yüzeydeki su kurusa bile, özellikle betona işlemiş nem daha geç kuruyacağından ileride boyanın aderans (yapışma) kabiliyetini çok ciddi tehdit edecektir.  Zeminde yağ ve benzeri petrol türevli lekeler yada bölgeler varsa bu bölgelerde Selülozik Tiner kullanılarak temizlenmelidir. Asla Sentetik Tiner kullanılmamalıdır.

 

ZBS ÜRÜNLERİNİ KENDİM UYGULAYABİLİRMİYİM? :

ZBS markasını oluştururken dikkat ettiğimiz ve hedeflediğimiz en önemli hususların başında, tüketicimizin uygulamayı kendisinin yapabiliyor olabilmesidir. Bu yüzden, kendiniz rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ürünlerimizin işçilik gerektiren tüm özelliklerini, imalat aşamasında biz çözüyoruz. Ürünümüz size ulaştığında, teknik föyünde yer alan değerlerde, gerek varsa inceltip, iyice karıştırıp, uygulamak gerekir. Uygulama aracı olarak, Yapı malz.satıcılarından kolaylıkla temin edebileceğiniz rulo, fırça yada pistole gibi aygıtları kullanabilirsiniz. Özellikle ZBS Zemin Boyası  ürünümüz Selülozik esaslı olduğu için inceltici olarakta,  ZBS Selülozik Tiner ile her 1 kovaya 1,5 kg olarak ilave edebilirsiniz. Her ürünümüzün üzerindeki etikette veya internet sitemizdeki teknik bilgileri altında, inceltme ürünü ve miktarı yada inceltilmesine gerek varmı yada yokmu gibi değerler ifade edilmiştir.

 

ZBS ÜRÜNLERİNİ NEREDEN VE NASIL TEMİN EDEBİLİRİM. BAYİLİKLERİNİZ VARMI? :

Ürünlerimizi Türkiye'nin her noktasına ücretsiz kargo ile kapınıza kadar, fabrikamızdan direkt sevk ediyoruz. Sitemizde yeralan renk kartelasından seçeceğiniz her rengi yapabiliyoruz. Satınalmak istediğinizde bizi 0 (216) 577 25 05 sipariş hattımızdan aramanız yeterlidir. Sipariş birimindeki arkadaşlarımız, sizden kova adedi, renk, sevk ve teslim bilgilerini alarak, sipariş girişini oluşturmaktadırlar. Onaylanan siparişiniz, renk durumuna göre 1-2 gün içinde imal edilip, tarafınıza teslim edilmek üzere, kargoya verilir. ZBS Markalı ürünlerimizin bizden başka satıcısı yoktur. Üreticiden, Tüketiceye modeli ile çalışmaktayız.

 

ZBS ÜRÜNLERİNİ KOVA AMBALAJ DIŞINDA DAHA KÜÇÜK MİKTARLARDA ALABİLİRMİYİM?:

Ürünlerimizin imalat şekline göre minumum dolum miktarları ürün açıklamalarında yeralmaktadır. Belirtilen kova değerlerinin ve dolumlarının dışında daha küçük imalat yapamıyoruz.

 

ZBS ÜRÜNLERİNDEN NUMUNE ALABİLİRMİYİM?:

Bedelli yada bedelsiz numune çalışmamız malesef bulunmamaktadır. Deneme amaçlı bile olsa minimum 1 kova alınmalıdır.

 

DEVAMI OLAN SİPARİŞLERDE RENK FARKI ÇIKARMI?:

Farklı kazanlarda üretilen aynı renk ürün bile olsa, kazanlar arası renk tonu farkı çıkabilir. Bu yüzden, siparişlerinizi bildirirken tek kazanda, 1 seferde üretebileceğimiz adetler olmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Siparişinizin adetlerini hesaplarken, 1 kova fazla olması, eksik kalmasından daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

 

ZBS ZEMİN BOYASI'nın GARANTİSİ VARMIDIR.? ZEMİNİMDE NE KADAR SÜRE KALIR?:

Her tüketicinin zemin yapısı ve zemin trafiği birbirinden farklılık gösterdiği için belli bir süre ve garanti teminatı oluşturabilecek matbu bir ifade telaffuz edemiyoruz. Bu yüzden garantisi yoktur. Her zemin yapısı kendi içinde değerlendireleceğinden, kesin çözüm ve sağlıklı bir etki için gerekirse, öncesinde, zeminde 1 kova uygulanarak, elde edilen sonuçlara göre kesin karar sahibi olunabilir. Ürünlerimizin, teknik spesifikasyon değerleri oluşturulurken, en yakın ortalama rakam ve veriler baz alınmıştır.   ZBS Zemin Boyası ürünümüz, yaya ve araç trafiğinin oluşturabileceği darbe ve aşınmalara karşı maximum direnç sağlayabilecek bir yapıda imal edilmektedir. Ar-Ge'mizde yaptığımız yaşlandırma testi çalışmalarımızla bu özelliklerini sürekli iyileştirip, geliştirmekteyiz.

 

SÜREKLİ TOZUMA YAPAN BİR ZEMİNİM VAR. BURAYA ZBS ZEMİN BOYASINI UYGULAYABİLİRMİYİM?:

Önce "Tozumalı Zemin" ne demek bunu anlayalım: Çimento esaslı yüzeylerde, süpürüldükçe yada temizlendikçe sürekli olarak, zeminden kopan mikron boyutlarında parteküller oluşuyorsa, biz bu zemini Tozumalı Zemin olarak adlandırabiliriz. Bazı tüketicilerimiz, Tozumalı Zemin derken, dışarıdan zemine gelen tozu kast ediyorlar. Bu tip bir zemin Tozumalı Zemin olarak isimlendirilemez. Tozumalı Zemin'in ne olduğunu anladığımıza göre, bu tip bir zemininiz mevcutsa ne yapabilirsiniz? ZBS Anti-Toz ürünümüzü bu tip zeminler için ürettik ve zaman ve içinde iyileştirerek, geliştirdik. ZBS Anti-Toz 'un çok ince ve şeffaf (transparan) yapısı gereği, çimento esaslı zeminler tarafından, hızla emilir ve bu emilim gerçekleşirken, beraberinde zemindeki toz partekülleride zeminin içinde hapsolur. ZBS Anti-Toz 'un yüzeyde bıraktığı film tabakası sayesinde, hem dekoratif bir yüzey görüntüsü oluşur. Hemde sıkılaşan yüzey sayesinde, zeminin toz oluşumu özelliği bertaraf oılur. Zemindeki bu iyileştirme sonrasında, dilerseniz mevcut zemin üzerine, ZBS Zemin Boyası  ürünümüzü uygulayarak, renklendirebilirsiniz.

 

ZBS ZEMİN BOYASI KİRLENİRMİ?:

Ürünümüzün üzerinde oluşan araç ve yaya trafiği gerekçesiyle kirlenmeler olasıdır. Lastik tekerlekli araçlar,  ZBS Zemin Boyası üzerinde lastik izi olarak tabir ettiğimiz lekeleri oluşturabilir. Lekenin cinsine ve kuruma süresine göre, su ve fırça ile kimyasal kullanmadan üzerinde temizlik yapabilirsiniz. İsterseniz, geç kirlenip, kolay temizlenme etkisini maximum derecede artırmak için, ZBS Zemin Boyası üzerine tek kat olarak Şeffaf ZBS Zemin Guard vernik ürünümüzü uygulayabilirsiniz.

 

ZBS ZEMİN BOYASI EPOKSİMİDİR?:

ZBS Zemin Boyası Epoksi değildir. Epoksi ürünler çift kompenantlı olur. ZBS Zemin Boyası tek kompenantlı ve kullanıma hazırdır. Epoksi sistemleri tüketici kendisi uygulayamaz dışarıdan işçilik hizmeti alması lazım ve Self Leving dediğimiz bir kaplama yöntemi ile uygulanır. Epoksi sistemlerin uygulama süresi çok uzun ve zahmetlidir. Ayrıca fiyatları çok yüksektir. ZBS Firması olarak, kendimizde bir Epoksi üreticisiyiz. Hızlı, pratik ve ekonomik çözüm için Epoksi kalitesine en uygun ve en hızlı kuruma süresi olan ürün hiç şüphesiz ZBS Zemin Boyası'dır.

 

RENK ve RENK FARKLILIKLARI ÜRÜN KALİTESİNE ETKİ EDERMİ?:

Tüm renklerimizde kalite değerlerimiz aynıdır. Ancak, sıcak renkler olarak ifade edebileceğimiz (Turuncu,Kırmızı;Sarı ve tonları) ve/veya buna yakın renk tonlarında, zeminde rulo izleri görülmesi olasıdır. Bu durumdan etkilenmemek için rulo izi kaybolana kadar fazla kat uygulayabilirsiniz yada renk tercihinizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca, ZBS Zemin Boyası ürünümüz Yarı Mat dokuda üretildiğinden, koyu ve koyuya doğru olan renklerde, tırnaklama dediğimiz mat yüzey çizilmeleri olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için ZBS Zemin Guard ürünümüzü tek kat olarak uygulayabilirsiniz. 

 

ZBS ZEMİN BOYASI YÜZEYİN DOKUSUNU DEĞİŞTİRİRMİ?

ZBS Zemin Boyası ürünümüz yüzeyde film tabakası şeklinde bir koruyucu katman oluşturduğundan, Zemindeki mevcut yüzey dokusu yada yüzeyde bulunan derz,kot, v.s gibi boşluk ve izleri doldurmaz. Bu durumun önüne geçebilmek için ürün siparişinde talebinizi tarafımıza bildiriniz. Daha yoğun bir ürün imal ederek, yüzeyde kalın bir doku oluşumunu sağlayabiliriz. Ancak, unutulmamalıdırki böyle bir durumda ürünün sarfiyatı 2 katına çıkacaktır.

 

ZBS ZEMİN BOYASI ARTARSA ÜRÜNÜ NASIL MUHAFAZA EDEBİLİRİM?:

Elinizde kullanımızın dışında artan ürünümüz varsa, üzerini 1mm örtecek kadar Selülozik Tiner ilave ederek, hava girişini kesip, kapağını sıkıca kapatıp, uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

 

ZBS ZEMİN BOYASI ÜZERİNE, ZBS ZEMİN GUARD ÜRÜNÜNÜ KULLANMAK ZORUNDAMIYIM?:

ZBS Zemin Boyası ürünümüz yarı mat bir yapıya sahiptir. Daha parlak görülmesini, geç kirlenip kolay temizlenmesini isterseniz, ZBS Zemin Guard ürünümzü tek kat olarak uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda maximum bir su yalıtım etkiside yaratmış olursunuz. Onun dışında kullanmanızı gerektirecek bir husus yoktur.

 

ALAN METRAJIMA GÖRE SİPARİŞ VEREBİLECEĞİM KOVA ADETLERİNİ NASIL HESAPLAYABİLİRİM?:

ZBS Zemin Boyası ürünümüz'ün 20 kg.lık 1 kovası ile çift katta ortalama 60-70 m2 alanı uygulayabilirsiniz. Üzerine,  ZBS Zemin Guard uygulamak istediğinizde, 12 kg.lık 1 kovası ile tek katta 110-120 m2 lik 1 alanı uygulayabilirsiniz. Bu değerler ortalama değerler olup, kesin sarfiyat için garanti oluşturmaz.

 

SATIN ALDIĞIM ÜRÜNÜ İADE EDEBİLİRMİYİM?:

ZBS Zemin Boyası yada imalatını yaptığımız tüm ürünleri stokta hazır olarak, önceden üretip, bekletmiyoruz. ZBS renk kartelasından seçeceğiniz 300 adet renk içinden, siparişiniz üzerine imalata giriyoruz. Açılmamış ürünün kovasının artması, tarafınıza gelen renkten vazgeçme (imalattan sonra, renk değişikliği talebi gibi) yada tüketici gerekçeli sair sebepler ile üretilmiş rente iade kabul edemiyoruz.